flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Механізми здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану: законопроєкт №7316

28 квітня 2022, 12:55

Зміни, які пропонується  внести до КАС України Проектом Закону про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України (щодо здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану)

Законопроєктом №7316 від 26.04.2022 передбачається запровадження дієвих механізмів здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного часу.

Зокрема, шляхом запровадження можливості здійснення повноважень секретаря судового засідання іншими працівниками апарату суду; можливості виконувати повноваження секретаря судового засідання дистанційно; можливості додаткового повідомлення учасників судового процесу про розгляд справи будь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС повідомлення, електронна пошта, повідомлення у месенджерах тощо) та через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України; а також шляхом розширення сфери застосування письмового провадження при розгляді судових справ у судах всіх юрисдикцій та шляхом поширення на період дії воєнного чи надзвичайного стану особливостей розгляду судових справ аналогічних тим, які застосовувалися у зв'язку із введенням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Секретар судового засідання

(ч.2 ст.63 КАС України)

Доповнено можливістю здійснення повноважень секретаря іншими працівниками суду.

Зокрема, під час дії воєнного чи надзвичайного стану за розпорядженням керівника апарату (секретаріату) суду чи особи, яка виконує його обов’язки, працівник апарату суду, який має вищу освіту за спеціальністю "Правознавство" або "Правоохоронна діяльність" з освітньо- кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого спеціаліста, може за відсутності секретаря судового засідання здійснювати його повноваження. Під час здійснення таких повноважень відповідному працівнику апарату суду може бути заявлено відвід з підстав, визначених цим Кодексом для відводу секретаря судового засідання.

Особливості судових викликів та повідомлень на період дії воєнного чи надзвичайного стану

(ст.131-1 КАС України)

Запроваджено, нову статтющодо додаткового повідомлення учасників судового процесу,якою передбачено, що в разі неможливості повідомлення учасників в порядку статей 124-130 цього Кодексу, суд викликає або повідомляє учасників справи та інших учасників судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справібудь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС повідомлення, 2 електронна пошта, повідомлення у месенджерах тощо), а також через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днівдо дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії будь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС повідомлення, електронна пошта, повідомлення у месенджерах тощо), а також через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

У випадку виклику або повідомлення учасника судового процесу в порядку частин першої, другої цієї статті, такий учасник повинен за допомогою електронної пошти (телефонограми, СМС повідомлення, повідомлення у месенджерах тощо), негайно підтвердити суду про отримання чи ознайомлення із відповідним викликом або повідомленням. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду, приєднується секретарем судового засідання до справи і вважається належним повідомленням учасника судового процесу. В такому випадку виклик або повідомлення вважається врученим учаснику судового процесу з моменту надходження до суду підтвердження про отримання чи ознайомлення із викликом або повідомленням.

 

Відкриття провадження в адміністративній справі

(ч.9, п. 5, 6, ст.171 КАС України)

Доповнено, що в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриттяпровадження у справізазначаютьсядата, час і місцепідготовчогозасідання, якщо справа буде розглядатися за правилами загальногопозовногопровадженнярім періоду, коли запроваджено воєнний чи надзвичайний стан).

Якщо справа буде розглядатися за правилами спрощеногопозовногопровадження з повідомленням (викликом) сторін(крім періоду, коли запроваджено воєнний чи надзвичайний стан).

 

Завдання та строк підготовчого провадження

(ч.4 ст.173 КАС України)

Доповнено, щовумовахвоєнногочинадзвичайного стану підготовчепровадженнямає бути проведенепротягомрозумного строку з урахуваннямможливостіучасниківсправивзяти участь у розгляді справи.

Мета і строк проведення підготовчого засідання

(ст. 179 КАС України)

 

Додано нову частину статті, в якій зазначено що, в умовах воєнного чи надзвичайного стану суд має розпочати підготовче засідання не пізніше ніж через тридцять днів після встановлення факту повідомлення учасників справи про розгляд справи та встановлення обставин можливості сторін взяти участь у розгляді справи.

Строки розгляду адміністративної справи

(ч.1,2 ст.193 КАС України)

Акцентовано увагу на строках у період воєнного чи надзвичайного стану.

В умовах воєнного чи надзвичайного стану суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів після встановлення факту повідомлення учасників справи про розгляд справи та встановлення обставин можливості сторін взяти участь у розгляді справи.

Крім того, розгляд справи по суті має бути проведене протягом розумного строку з урахуванням можливості учасників справи взяти участь у розгляді справи.

Судове засідання

(ч.8, ст..194 КАС України)

Доповнено частиною щодо правил повідомлень учасників справи у період воєнного чи надзвичайного стану.

Під час дії воєнного чи надзвичайного стану справи, розгляд яких здійснюється в порядку загального провадження, суд з власної ініціативи може прийняти рішення про розгляд такої справи без повідомлення (виклику) учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, за виключенням подачі стороною, яка не є суб’єктом владних повноважень, клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів або клопотання про розгляд справи в порядку загального провадження в приміщенні суду.

Розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами можливий у разі направлення судом сторонам повідомлення про такий розгляд справи у спосіб та у порядку, визначеному цим Кодексом, а також у разі надходження до суду підтвердження про отримання сторонами цього повідомлення.

Участь у судовому засіданні в режимі відео конференції

(ч.4,5,7, ст.195 КАС України)

Поширено особливості розгляду судових справ, які застосовувалися у зв'язку із введенням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), також і на період дії воєнного чи надзвичайного стану. Зокрема, не лише учасники справи, а також їх представники можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву.

Крім того, свідок, перекладач, спеціаліст, експерт, секретар судового засідання можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду. В умовах воєнного чи надзвичайного стану в разі виникнення обставин, які зумовлюють загрозу життю, здоров’ю та безпеці учасників судового процесу, зазначені учасники судового процесу можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника судового процесу здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.

Фіксування судового засідання технічними засобами

(ч.5 ст.229 КАС України)

В умовах воєнного чи надзвичайного стану, у разі неможливості здійснення повного фіксування судового засідання технічними засобами, хід судового засідання фіксується у протоколі судового засідання. Секретар судового засідання може вести протокол засідання у режимі відеоконференції (дистанційно).

Особливості вручення судового рішення на період дії воєнного чи надзвичайного стану

(ст.251-1. КАС України)

Запроваджено нову статтю, відповідно до якої, якщо неможливо забезпечити вручення судового рішення в порядку статті 251 цього Кодексу учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, такі учасники повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на вебадресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень

За заявою учасника справи копія судового рішення, засвідчена судом, надсилається або видається внайкоротший термін, але не пізніше 30 днів після закінчення воєнного чи надзвичайного стану.

Строк розгляду апеляційної скарги

(ч.3 ст. 309 КАС України)

Доповнено статтю новою частиною,в умовах воєнного чи надзвичайного стану апеляційні скарги, що передбачені цією статтею, мають бути розглянуті протягом розумного строку з урахуванням можливості учасників справи взяти участь у розгляді справи.

Апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами

(ч.4 ст.311 КАС України)

Під час дії воєнного чи надзвичайного стану справи, розгляд яких здійснюється в порядку загального провадження, суд апеляційної інстанції з власної ініціативи може прийняти рішення про розгляд такої справи без повідомлення (виклику) учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, за виключенням подачі стороною, яка не є суб’єктом владних повноважень, клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів або клопотання про розгляд справи в порядку загального провадження в приміщенні суду.

Розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами можливий у разі направлення судом сторонам повідомлення про такий розгляд справи у спосіб та у порядку, визначеному цим Кодексом, а також у разі надходження до суду підтвердження про отримання сторонами цього повідомлення.

Порядок розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції

(ч.4 ст.345 КАС України)

Доповнено що, в умовах воєнного чи надзвичайного стану усі апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).

Касаційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами

(ч.4 ст.345 КАС України)

В умовах воєнного чи надзвичайного стану суд касаційної інстанції розглядає усі справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розділ VI

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

Доповнено та розширено що в умовах воєнного або надзвичайного стану, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином, дією воєнного або надзвичайного стану. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв’язку з воєнним або надзвичайним станом, карантином.

У разі введення воєнного чи надзвичайного стану за умови, що відсутня об’єктивна можливість виконання процесуальних дій у строки, визначені цим Кодексом для вчинення процесуальних дій судом, – такі процесуальні дії мають бути проведені невідкладно за наявності можливості, але не пізніше ніж через 20 днів після припинення чи скасування воєнного чи надзвичайного стану. Під час дії воєнного чи надзвичайного стану за умови, що відсутня об’єктивна можливість розгляду справи, розгляду апеляційної скарги, розгляду касаційної скарги, розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами у строки, визначені цим Кодексом, такий розгляд має бути здійснений впродовж розумного строку.

Справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до введення воєнного чи надзвичайного стану, розглядаються з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом для розгляду справ під час дії воєнного або надзвичайного стану.