У п’ятницю, 20 вересня 2024 року, відбувся круглий стіл на тему: «Адміністративне судочинство та медіація: ефективна співпраця в умовах правової держави».
Під час цього заходу обговорювалися наступні проблемні питання:
1. Проблематика законодавства. Було наголошено, що наразі законодавство у сфері медіації в Україні є недосконалим та недоопрацьованим. Важливо, щоб воно було більш деталізованим та конкретизованим. Зокрема, в законі має бути зазначено, в яких категоріях адміністративних спорів можливо застосування медіації.
2. Взаємодія із суб’єктами владних повноважень. Представники влади при укладенні мирових угод повинні мати чітко визначені повноваження, докладати зусиль задля того, щоб медіація запрацювала. При проведенні процедури медіації необхідно залучати фахівців зі спеціальними вміннями, здібностями та освітою (наприклад, психологічною).
3. Напрацювання законопроєктів, задля досягнення чіткої мети. Ініціювання внесення змін до законодавства, які б регулювали і заохочували вирішення спорів через медіацію.
4. Впровадження медіації в адміністративне судочинство України з використанням європейського досвіду. Демонструвати успішні кейси з інших країн, які показують, як медіація допомогла зекономити ресурси і досягти взаємовигідних рішень.
Голова 5ААС Олександр Джабурія підкреслив: «Ми повинні розуміти, що в умовах воєнного стану слід думати, перш за все, про майбутнє. Всі основні принципи зводяться до того, щоб суспільство було задоволено життям і тими послугами, які надають СВП. Потрібно починати з себе і з можливих змін до законодавства».
Крім того, як зазначив міжнародний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice» Віргіліюс Валанчюс, важливо й надалі проводити подібні дискусії, оскільки вони вже приносять позитивний результат. На його думку, зважаючи на приклади низки країн ЄС, розвиток медіації в Україні має великий потенціал.