Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нагадаємо, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (виборчі спори) підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Юрисдикція
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у тому числі пов'язані з виборчим процесом по (п. 2 частини першої ст. 20 КАС України):
оскарження рішень, дій або бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій за місцезнаходженням відповідної комісії; уточнення списку виборців; оскарження дій або бездіяльності ЗМІ, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових і службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій або бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб за місцезнаходженням територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала кандидата.
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом щодо:
оскарження рішень, дій або бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів за місцезнаходженням відповідної комісії; оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, за їх місцезнаходженням; позовні заяви з інших питань, визначених статтею 276 КАС України, а саме у справах про оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії / блоку, місцевої організації партії, їх посадових осіб, за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена.
У разі якщо:
- справу стосовно пов'язаних вимог територіально підсудна різним місцевим адміністративним судам, то її розглядає один з цих судів за вибором позивача;
- справу стосовно одного з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а по іншому вимогу (вимогам) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд;
- справу стосовно одного з вимог підсудна апеляційному адміністративному суду, а по іншому вимогу (вимогам) - місцевому адміністративному суду, таку справу розглядає апеляційний адміністративний суд.
Апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду І інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, крім встановлення результатів виборів, члена цієї комісії, прийняті в межах виборчого процесу.
Верховний Суд як суду І інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів.
Читайте також: Як проголосувати вдома
строки звернення
Загальний термін подачі позовної заяви до суду щодо захисту виборчих прав громадян становить 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Однак, позовні заяви щодо:
рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цієї комісії, які мали місце в день голосування і під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування можуть бути подані у дводенний строк з дня прийняття рішення, дії або бездіяльності (ч.8 ст. 273 КАС України ); щодо уточнення списку виборців подається не пізніше ніж за 2 дні до дня голосування (ч.3 ст. 274 КАС України).
Апеляційні скарги на судові рішення у виборчих справах можуть біть представлені у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, прийняті до дня голосування - не пізніше ніж за 4:00 до початку голосування (до 4 ранку).
Днем подання позовної заяви або апеляційної скарги вважається день надходження до відповідного суду. Терміни подачі позовних заяв у виборчих справах не можуть бути відновлені. Тому, позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Терміни розгляду судом
За загальним правилом суд вирішує справи, пов'язані з виборчим процесом, в дводенний строк після надходження позовної заяви.
винятки:
- справи, що надійшли до дня голосування - у дводенний строк, але не пізніше ніж за 2 години до початку голосування (до 6 ранку);
- справи, що надійшли в день голосування - вирішуються до закінчення голосування;
- справи, що надійшли в день голосування, але після закінчення голосування - у дводенний строк після надходження позовної заяви;
- справи щодо уточнення списку виборців - у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за 2 дні до голосування, якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування - невідкладно (суд негайно вирішує питання про відкриття
проводить підготовчі дії, викликає учасників справи і проводить судовий розгляд справи).
Суд апеляційної інстанції розглядає справу у дводенний строк після закінчення строку на оскарження з повідомленням учасників справи.
Суди не можуть розглядати виборчі справи за правилами спрощеного позовного провадження, однак, при наявності підстав, такі справи можуть бути розглянуті в порядку письмового провадження.
Суд за результатами апеляційного розгляду не може повертати справу на новий розгляд (частина друга ст. 272 КАС України