flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЗМІ про нас: Альтернатива судовим процесам. Тренінг для суддів з медіації

10 червня 2019, 11:01

7 червня 2019 року, в Одесі відбувся Всеукраїнський семінар-тренінг для суддів. Організаторами цієї освітньої програми виступили Одеське Регіональне управління Школи Суддів, а відбувся тренінг в будівлі П'ятого апеляційного адміністративного суду м.Одеси. Семінар зібрав більше 120 суддів апеляційних та окружних судів з усієї України. Тема семінару, стосується нової для української судової системи практики: Медіація та позасудові механізми вирішення спорів.

В ході семінару були представлені нові для України програми підготовки фахівців у сфері медіації та альтернативних способів вирішення спорів. Під час семінару провели інтерактивні лекції, дискусії та наочні демонстрації процедури вирішення спорів за допомогою медіації, в яких взяли участь самі учасники семінару.
А детально про захід, про його цілі, проблеми, які вирішує медіація і про європейський досвід застосування медіації в судових процесах, нам розповіла один з організаторів, тренер Національної школи суддів України, Зуєва Лариса Євгенівна.

«Цей захід зібрав суддів з усієї України, для того щоб поговорити про альтернативні форми вирішення спорів, таких як медіація, арбітраж. І як можна імплементувати ці методи і технології в судову систему. Сьогодні у нас в Україні на законодавчому рівні є така процедура, яка називається врегулювання спору за участю судді, ми можемо пропонувати сторонам вирішити суперечку шляхом домовленості сторін, без винесення рішення суду, коли сторони домовилися і підписали мирову угоду. І ось завтра пройде такий захід на основі європейського та українського досвіду.
Позасудова система вирішення спорів у світовій практиці існує дуже давно. І вона розвинена в різних країнах по-різному. Якщо ми рівняємось на європейський вектор, який вибрала Україна, то я думаю, ця тема нам дуже цікава. Процедура медіації проводиться за допомогою спеціально навчених фахівців і він не приймає ніяких рішень, він робить так, щоб люди домовилися, і в цьому його принципова відмінність від судді, адвоката. Медіатор не пропонує своїх рішень і не дає жодних порад, він просто розбирається, які є потреби і інтереси у людей і допомагає їм почути один одного. І саме цій темі присвячений наш тренінг, придбання суддями, адвокатами та юристами навичок медіації », - прокоментувала Зуєва Лариса Євгенівна.

«Нещодавно ми побудували це нову будівлю суду, щоб проводити ще більше заходів. Залучати до цих заходів суддів, адвокатів. Тому сьогодні, проводиться такий захід, який спрямований на впровадження в нашій країні медіації - вирішення спорів без суду. Ми передбачили в нашому суді вже два кабінети медіації та ось зараз в активному процесі навчання тренерів, які в подальшому зможуть в цих кабінетах проводити процедуру медіації, яка вже передбачена законодавством. Впровадження подібних процедур - це розвантаження судової системи, яка зараз, звичайно ж, перезавантажена. І звичайно мирний шлях, мирний шлях - це те, до чого ми прагнемо », - розповіла Світлана Плотницька заступник керівника апарату П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Лекції на семінарі читали тренери, медіатори, судді, практикуючі інноваційні європейські технології альтернативних способів вирішення спорів. Зуєва Лариса Євгенівна, суддя, кандидат юридичних наук, медіатор, Катаєва Елла Валеріївна, суддя, медіатор, заслужений юрист України, тренер, кандидат юридичних наук, Романадзе Луїза Джумберовна, президент Української Академіімедіаціі, кандидат юридичних наук, адвокат, медіатор, заслужений юрист України і Трипульський Григорій Якович, адвокат, кандидат юридичних наук, керуючий партнер юридично-консалтингової компанії «Де-юре».

Відгуки про захід у всіх учасників більш ніж позитивні, кожен наголосив на важливості навчання новим практикам медіації, які за словами суддів здатні значно спростити і покращити судові процеси.

Валерія Валеріївна, суддя, м.Харків: «Я вже була на подібному заході в Харкові, на базі апеляційного суду. Для порівняння було цікаво послухати і інших тренерів, тому що у кожної людини індивідуальний підхід. Тут було дуже багато нової інформації, що то було вже знайоме. Але я вважаю, що подібні заходи необхідні для суддів. А застосування нових практик, таких як медіація вчить нас по новому дивитися на свою професію, бути трохи психологами, слухати людей і підказувати і за допомогою такого підходу іноді вдається уникнути тривалого і неприємного судового процесу. Сьогодні озвучувалася проблема, коли медіація в наших реаліях розцінюється як бажання судді позбутися справи. Але це не так."
Дубовий Ольга, суддя, м.Житомир «Це інновація в адміністративно-процесуальному кодексі, мало суддів стикається зараз в своїй практиці з таким дозволом суперечок. І це складно для нас зараз прийняти такі процеси, в тому числі і ментально, але медіація, це дуже новий цивілізований спосіб вирішення судових тяжб»

 

Джерело: Общественный прибой